ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

3 kwietnia 2022 godz. 16:20:31

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień́ Świadomości Autyzmu.

Inicjatywa ta ma zwiększyć świadomość społeczną, przybliżyć temat i przypomnieć o tym, że osoby ze spektrum autyzmu, są takie jak My - mają te same prawa, obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia.

W ramach obchodów Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole przeprowadzono wiele inspirujących lekcji. Działając uczymy się więcej.

Na zajęciach wychowawczych przeprowadzono prelekcje i zaprezentowano filmy oraz prezentacje multimedialne, które uświadomiły dzieciom trudności w funkcjonowaniu osób ze spektrum. Zajęcia miały na celu rozbudzenie tolerancji, akceptacji wobec rówieśników, którzy inaczej postrzegają świat.

Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA NA NIEBIESKO. Uczniowie i nauczyciele w ramach solidarności ,,świecili na niebiesko”. Uczniowie pod opieką Pani Dominiki Lichockiej rozdali przechodniom na rynku miejskim symboliczne, niebieskie balony.

Wykorzystując Dzień Świadomości Autyzmu zorganizowano również dla uczniów praktyczne warsztaty które pokazały, z jakimi trudnościami borykają się uczniowie ze spektrum autyzmu np. w obszarze zaburzeń integracji sensorycznej. Zadania z wykorzystaniem różnorodnych przedmiotów przybliżyły uczniom chociaż w części czucie i odczuwanie dzieci z autyzmem. Dzieci mogły pogłębić swoja wiedzę poprzez doświadczenia, odczuć wszystkimi zmysłami z czym na co dzień muszą się zmagać osoby ze spektrum autyzmu, przekonać się, że wszystko co jest dla nich „łatwe” dla innych oznacza tyle samo, co wejście na szczyt ogromnej góry.

Uczniowie wielu klas wzięli udział w konkursie plastycznym mającym formę projektu klasowego. Pod opieką wychowawców wykonywali plakaty pod hasłem: Autyzm. Poznaj. Wspieraj. Akceptuj.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszych działań.

Zespół ds. pomocy psychologiczno- pedagogicznej i kształcenia specjalnego.