„Z” JAK ZEGAR

9 marca 2023 godz. 17:29:02

„Z” JAK ZEGAR

Podczas poznawania litery „z” uczniowie klasy 1A zgłębili temat o zegarach. Korzystając z różnych źródeł dowiedzieli się, jak w dawnych czasach ludzie radzili sobie z odmierzaniem czasu.

Chcąc pogłębić swoją wiedzę na ten temat, postanowili odwiedzić zegarmistrza.

Pan Janusz Przybyszewski pracuje jako zegarmistrz już 59 lat, a zegary nie mają przed nim tajemnic. Trzeba pamiętać, że ten zawód wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pana Janusza. Widziały narzędzia niezbędne w pracy zegarmistrza, a także miniaturową baterię do zegarka na rękę.

W swoim zakładzie Pan Janusz ma wiele modeli zegarów o różnych kształtach i rozmiarach. Uczniowie widzieli lejący zegar zaprojektowany przez Salvadora Dali, a także zegar, który „chodzi” do tyłu (niestety nie odmładza). Największe zainteresowanie dzieci wzbudził zegar z kukułką, która o godzinie 12.30 wyszła im na powitanie.

Bardzo dziękujemy panu Januszowi za zaproszenie nas do swojego zakładu i przekazanie dzieciom wielu cennych informacji i ciekawostek o zegarach. Po powrocie do szkoły snuliśmy refleksje na temat upływającego czasu i właściwego wykorzystania go na co dzień. Jak powiedział kiedyś M. L. King: „Zawsze jest właściwy czas, aby zrobić coś właściwego”.

M. Podlasiewska