„Jaś i Małgosia na tropie”

14 lipca 2023 godz. 17:55:04

„Jaś i Małgosia na tropie”

W roku szkolnym 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 3 realizowany był Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie” rekomendowany przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia prowadzone były w 5 klasach piątych  pod kierunkiem pedagogów szkolnych pani Anny Lichańskiej i pani Edyty Filewicz oraz wychowawcy klasy VA pani Magdaleny Kasprzykowskiej.

Głównym celem programu było opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczenie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Powodzenie programu zależało również od aktywnego udziału i zaangażowania się rodziców, którzy dla dzieci w wieku 12 lat nadal są najważniejszym autorytetem.

10 maja 2023 roku odbył się w naszej szkole „Wieczór Jasia i Małgosi”, który zakończył Realizację Programu Domowych Detektywów. Uczniowie klas piątych wraz  z wychowawcami oraz pedagogami szkolnymi zorganizowali to spotkanie, które miało na celu stworzenie okazji do wspólnej zabawy oraz integracji młodzieży, ich rodziców i nauczycieli. Podczas tego wieczoru uczniowie zaprezentowali rodzicom własne prace w formie plakatów oraz zabaw, które wykonane były pod kierunkiem wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prezentacji nawiązywały do treści poruszanych w trakcie pracy nad zeszytami komiksowymi - stanowili ich rozwinięcie. Realizacja całego programu trwała około 8 tygodni.

Warto nadmienić, że Program Domowych Detektywów bardzo spodobał się rodzicom. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się „Wieczór Jasia i Małgosi” - spotkanie integrujące uczniów, rodziców i wychowawców poszczególnych klas piątych. Rodzice chcieliby, aby tego typu zajęcia profilaktyczne były częściej realizowane w szkole.

Pedagodzy szkolni: Anna Lichańska, Edyta Filewicz