Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach

15 lipca 2023 godz. 20:49:04

Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach

„Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” to program profilaktyczny, którego odbiorcami byli uczniowie klas 7. Głównym celem programu jest zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, e-papierosów, a także alkoholu  i leków w niewłaściwy sposób przez młode osoby. Podczas realizacji odbyły się zajęcia z wychowawcami klas oraz spotkania z przedstawicielami Policji i  Sanepidu.

Pani Magdalena Kruk, powiatowy koordynator programu z PSSE w Sławnie, przeprowadziła pogadankę „Zdrowie i substancje psychoaktywne”. Poruszyła zagadnienia dotyczące szeroko pojętego zdrowia. Następnie omówiła substancje psychoaktywne oraz skutki ich zażywania, jak też sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas spotkania z Panią starszy aspirant Kingą Warczak z Komendy Powiatowej w Sławnie uczniowie uzyskali informacje dotyczące aktualnych zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków, e-papierosów, alkoholu czy leków. Zostali poinformowani o skali zjawiska, formach demoralizacji oraz odpowiedzialności prawnej. Prowadząca omówiła sposoby zachowania młodzieży w sytuacjach zagrożenia oraz przedstawiła możliwości skorzystania z dostępnej pomocy. Na zakończenie zwróciła  uwagę na działania i akcje profilaktyczne przeciwdziałające uzależnieniom.

W/w program został ujęty w naszym szkolnym programie profilaktyczno-wychowawczym, a jego treści wpisują się w działania profilaktyki prozdrowotnej.

Szkolny koordynator programu