Poetycki rejs „Złota Muszla” 2023

18 lipca 2023 godz. 21:38:12

Poetycki rejs „Złota Muszla” 2023

XIX Powiatowy Konkurs Liryki Morskiej „Złota Muszla” już na trwałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych naszej szkoły. Ma on na celu ustawicznie inspirować młodych, wrażliwych ludzi do pisania o urokach naszego regionu, rozbudzić wyobraźnię twórczą i wyłonić talenty uzdolnionych literacko uczniów.  Na tegoroczny konkurs uczniowie nadesłali 47 wierszy z 8 szkół powiatu sławieńskiego, które oceniało jury w składzie: pani Emilia Maraśkiewicz - nauczyciel i regionalna poetka oraz pani Mariola Kowalczyk - polonista. Komisja, podkreślając walory literackie oraz biorąc pod uwagę ujęcie tematu, postanowiła przyznać 4 nagrody główne i 6 wyróżnień. I miejsce otrzymał Hubert Kopiński ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie za wiersz ,,Pamięci zaginionych”. II miejsce przypadło uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sławsku – Emilii Smolińskiej za utwór „Wiara”. Równorzędne III miejsce i nagrodę Brązowej Muszli otrzymały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Pieszczu – Hanna Gastół za wiersz „Miłość jest jak morze” oraz Lena Lisek za wiersz „Być jak morze”. Wyróżnienia wierszy za wysokie walory artystyczne otrzymali: Maria Pieniążek ze Szkoły Podstawowej w Pieszczu za wiersz „Władca mórz”, Wiktor Wilczewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie za wiersz „Morze w nas”, Antonina Knuta ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lotników Morskich STO w Darłowie za wiersz „Co czuje morze?”, Zofia Turczyn za wiersz „Morze” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie, Kinga Kropidłowska ze Szkoły Podstawowej w Niemicy za wiersz „Morski skarbiec” oraz Maja Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Staniewicach za wiersz „Muszelka”.

Nasza poetycka uczta była możliwa dzięki licznym przyjaciołom i sponsorom. Nagrody w konkursie ufundowali: Starosta Powiatu Sławieńskiego – p. Wojciech Wiśniowski, Burmistrz Miasta Darłowo – p. Arkadiusz Klimowicz, Rada Miasta Darłowo – p. Czesław Woźniak, Wójt Gminy Darłowo – p. Radosław Głażewski, Prezes Zarządu Portu w Darłowie – p. Agnieszka Lupke, Dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Darłowie i Prezes Fundacji „Uśmiech Dziecka” – p. Urszula Jarzębska, komandor Jacht Klubu Darłowskiego Miasta Darłowo – p. Waldemar Śmigielski oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego.

Za stworzenie oryginalnego, morskiego nastroju dziękujemy p. Krystianowi Paruzelowi Sailing School Darlowo Sail i p. Tomaszowi Kowalskiemu z M&W „Stocznia” Darłowo.

Gratulujemy wszystkim młodym twórcom, nauczycielom, rodzicom, opiekunom i wszystkim, którzy lubią poezję i chętnie sięgają po pióro. Rozwijajcie i pielęgnujcie swoją wrażliwość na uroki naszego regionu przyrody, a potem przelewajcie wrażenia na papier! Niech każdy dzień stanie się nową, piękną inspiracją do tworzenia poezji.

W imieniu organizatora konkursu, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie, dziękujemy za udział w 19. Powiatowym Konkursie Liryki Morskiej Złota Muszla i gratulujemy sukcesów! Zapraszamy za rok!

Małgorzata Brzozowska i Angelika Kuriata