Mali badacze z klasy 1C

6 maja 2021 godz. 16:24:14

Mali badacze z klasy 1C

Dzieci zainteresowane są najbliższym środowiskiem przyrodniczym, jego bogactwem, pięknem, a także różnorodnością. Otaczający świat nieustannie dostarcza im ciekawych spostrzeżeń, budzi zachwyt, stanowi inspirację do prac plastycznych i zabaw. Dzięki doświadczeniom i obserwacjom prowadzonym w szkole naturalna ciekawość świata naszych uczniów jest bezustannie rozwijana.

Uczniowie klasy 1C prowadzili dziennik obserwacji pogody, wykonywali doświadczenia z wodą, miedzy innymi tworzyli deszcz, zakładali hodowlę rzeżuchy i prowadzili dziennik obserwacji, sadzili cebulę, sieli koperek, mieszali farby uzyskując barwy pochodne oraz przeprowadzili doświadczenie z drożdżami. Dwa ostatnie doświadczenia wykonywane były podczas lekcji zdalnych.

Dzięki doświadczeniu z drożdżami, dzieci dowiedziały się, że drożdże są rodzajem grzybów, do wzrostu potrzebują ciepła i cukru, a wtedy wytwarzają dwutlenek węgla, taki gaz jaki jest np. w coli. Dzieci zaskoczyło jak szybko balon został napompowany. Ile radości dostarczyła dzieciom możliwość obserwacji wzrostu rzeżuchy, każdy planował jakie pyszności przygotuje z jej dodatkiem.

Czynności eksploracyjne uczą planować, zadawać pytania, obserwować, wyciągać wnioski, a następnie odpowiadać na pytania, pokazują, że świata jest tajemniczy i ciekawy.

D. Lichocka