Sukces naszych uczniów w eliminacjach regionalnych „PGE Turnieju Maszyn Wodnych”

25 października 2021 godz. 18:59:01

Dnia 20 października w Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie odbył się IX Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych organizowany przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE.

Celem konkursu było propagowanie odnawialnych źródeł energii. Zadaniem zawodników było zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną.

Zgłoszone konstrukcje rywalizowały w dwóch konkurencjach: mocy lub wydajności. Konkurencja „Moc” polegała na podniesieniu masy 5 kg na wysokość 2 metrów w jak najkrótszym czasie, natomiast konkurencja „Wydajność” polegała na wykonaniu pracy podnoszenia masy 5 kg na wysokość 2 metrów zużywając jak najmniej wody.

Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowały następujące drużyny:

Wodne Precelki (Hanna Bagnucka, Wiktoria Kowalska) - kategoria wydajność,

Posejdon (Paulina Adamska, Ignacy Paszkiewicz,)  - kategoria wydajność,

Zabójcze okonie (Maciej Mikołajczuk, Krystian Pluta) – kategoria moc,

Kropelki (Karolina Mielczarek, Rozalia Piestrak) - kategoria moc.

Najlepszą turbinę wodną z SP3 wykonała drużyna „Zabójczych okoni”, która  uplasowała się na miejscu III. Młodzi konstruktorzy otrzymali nagrody rzeczowe: wkrętarki akumulatorowe.

Udział w projekcie ekologicznym z dziedziny odnawialnych źródeł energii z pewnością poszerzył wiedzę uczestników z zakresu energetyki oraz zagadnień technicznych. Wszystkim młodym fizykom  dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poświęcony czas na zbudowanie turbiny wodnej.

Marta Sołtan