Wizyta w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Wizyta w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Wycieczka edukacyjna do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

w  Swołowie

23 września 2022r. uczniowie klasy 6C oraz 7B udali się do Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie – miejscowości zwanej stolicą Krainy w Kratę. Tutejszy krajobraz wiejski charakteryzuje zabudowa szachulcowa – stare domki w czarno – białą kratę, których budulcem jest drewno, glina i słoma.

Warsztaty muzealne, w których wzięliśmy udział,  to opowieść o tym, jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi, a także uczestnictwo w dawnych zajęciach: m.in. obrządku zwierząt, gotowaniu na kuchni kaflowej oraz tkaniu na krosnach.

Swoją przygodę w tym miejscu rozpoczęliśmy od Zagrody Albrechta, która pełni dziś tę samą funkcję, co dawniej. Rozbrzmiewa głosami hodowanych zwierząt: gęsi pomorskich, kaczek, kur, owiec i koni. Poznaliśmy tu zastosowanie i działanie dawnych sprzętów oraz maszyn wykorzystywanych w codziennych pracach.

Uczniowie wzięli czynny udział w zajęciach kulinarnych, podczas których przygotowali przepyszne potrawy: zupę kartoflankę oraz racuchy. To niewątpliwie była najprzyjemniejsza część wycieczki. Uczestnicy warsztatów pracowali pilnie i z zaangażowaniem – obierali i kroili warzywa oraz smażyli placki. Potrawy były pyszne a my jedliśmy ze smakiem.

Następnie oglądając kolejne etapy obróbki lnu – łamanie, trzepanie i czesanie – uczniowie poznali tajniki jednego z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka, czyli ręcznego wytwarzania tkanin. Pokazy tkania na krośnie zapoznały nas z technikami tkackimi i wzornictwem pomorskim. Dzieci mogły wykorzystać tę wiedzę zasiadając przy krosnach i próbując swych sił w tkaniu chodników.

To był wyjątkowy wyjazd a czas płynął wolniej…

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

M. Breszka, D. Borkowska, J. Majchrzak, D. Lichocka