Warsztaty profilaktyczno-muzyczne

24 lipca 2024 godz. 15:52:56

Warsztaty profilaktyczno-muzyczne

W dniu 11.06.2024 r. uczniowie klas 6-8 wzięli udział w warsztatach profilaktyczno - muzycznych, które poprowadził znany raper i prezes Fundacji Drużyna Mistrzów Sport Muzyka Pasja - Roman „Bosski” Lachowolski.

Muzyk poruszył niezwykle ważne tematy związane z profilaktyką uzależnień od narkotyków, dopalaczy, alkoholu, jak również tych związanych z nowymi technologiami. Bosski nawiązał także do hejtu, którego doświadcza od 20 lat. Na swoim przykładzie pokazał alternatywne wyjścia z trudnych sytuacji życiowych, zachęcał młodzież, aby reagowała, kiedy komuś dzieje się krzywda. Przywołał wzruszającą i pouczającą historię pewnej młodej dziewczyny odtrąconej przez rówieśników. Raper wielokrotnie zwracał uwagę na najważniejsze wartości życiowe: rodzinę, sport, pasje, zdrowe odżywianie. „Motto dzisiejszego spotkania brzmi: wiedza to potęga.” – zwrócił się do młodzieży. „Gdy macie wiedzę nikt wam nie sprzeda fałszu, nikt nie będzie wami manipulował (…) Wyzwaniem dla waszego pokolenia jest umiejętnie weryfikować, co jest warte waszej uwagi, a co nie.” – kontynuował. Poprosił uczniów o rozwagę w czasie wakacji. Podkreślał, że to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Należy jednak pamiętać, że to przede wszystkim od nich zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym młodzież spędza wakacje, konieczne jest, aby zachować się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Muzyk w niezwykle poruszający sposób przedstawił postać swojego idola, wybitnego polskiego bohatera Janusza Brochwicza - Lewińskiego o pseudonimie Gryf, pod wpływem którego, jak mówi: „niesiony inspiracją duchową”, napisał utwór „Generał Gryf”.

„Bosski” wielokrotnie podkreślał, że każdy z nas jest niepowtarzalny i wyjątkowy, zachęcał młodych ludzi, aby nie udawali kogoś kim nie są, lecz zawsze pozostawali sobą. Podczas spotkania raper wykonał jeszcze kilka swoich autorskich utworów w rytmie Hip-Hop, niosących ważne przesłania dla młodego pokolenia.

Bardzo dziękujemy Romanowi „Bosskiemu” Lachowolskiemu za uświadomienie uczniom, że życie pełne pasji, twórczości i motywacji jest w zasięgu ręki.

W przyszłości planujemy więcej tego typu spotkań, gdyż uważamy, że taka forma przekazu z pewnością najlepiej trafia do młodych pokoleń. Dowodem na to była nasza młodzież, która z wielkim zainteresowaniem wysłuchała naszego wspaniałego gościa, a podziękowań oraz długiej kolejki po autografy nie było końca.

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Anna Lichańska

Paulina Wojciechowska