Dzień Mola

29 października 2019 godz. 20:45:05

Dzień Mola

Już po raz drugi w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Mola. Jest to święto obchodzone przez chemików 23 października pomiędzy 6.02 rano i 6.02 po południu. Data i godzina odnoszą się do stałej Avogadra, która wynosi ok. 6,02×1023 i jest związana z definicją jednostki liczności materii - mola.
Uczennice klasy VIIIc pod opieką p. B. Kalinowskiej i p. M. Kosowskiej przygotowały ciekawą lekcję dla swoich kolegów. Przybliżyły sylwetkę włoskiego fizyka Amadeo Avogadro, wprowadziły pojęcie mola i masy molowej. Aby pokazać, że chemia nie jest straszna, a może być fascynująca i ciekawa, przeprowadziły doświadczenia. Wspólnie z pozostałymi uczniami badały odczyny produktów spotykanych w życiu codziennym wykorzystując naturalne wskaźniki - wywar z czerwonej kapusty, sok z buraków oraz napar z herbaty
. Zbadały, czy w wybranych losowo produktach występuje glukoza, a jeśli tak, to czy ilość zawartej w nich glukozy jest jednakowa. Wykrywał również zawartość skrobi w produktach pochodzenia roślinnego. Obserwacje, wnikliwa analiza potwierdzona wnioskami przyniosła wiele wrażeń i interesujących dyskusji.