Mobilne Strefy Ciszy

3 kwietnia 2023 godz. 15:27:29

Mobilne Strefy Ciszy

#MobilneStrefyCiszy - sposób na uspokojenie i na odpoczynek od wielu bodźców.

 

W typowej polskiej szkole poziom hałasu wynosi ponad 80 decybeli - w takim natężeniu zagraża on zdrowiu i jest ogromnym wyzwaniem sensorycznym dla wszystkich wrażliwych dzieci.

Grupa nauczycielek udzielających pomocy psychologicznej w naszej szkole postanowiła przystąpić do projektu pani Wiolety Matusiak pt. „Balance Place - strefy ciszy w każdej szkole”.

Chciałyśmy w ten sposób zrobić niespodziankę dla naszych uczniów z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzony jest 2 kwietnia.

Celem głównym, jak podaje autorka prrojektu, Pani Wioletta Matusiak, „...jest poprawa funkcjonowania uczniów z niepełnosprawnością (w spektrum autyzmu) w realiach polskiej szkoły, poprzez opracowanie modelu miejsca przyjaznego uczniom z nadwrażliwością słuchową i dotykową…”.

Mobilne Strefy Ciszy to pomysł na taką przestrzeń. Dzięki jej uprzejmości mogliśmy wykorzystać stworzone przez nią wykroje i uszyć filcowe fasolki i dynie dla uczniów naszej szkoły.

Uszyto 2 „fasole” i 4 „dynie”, które będą służyć naszym uczniom. W takim mobilnym kokonie z filcu można się schować przed całym światem choć na chwilkę, by złapać balans, ochłonąć, poradzić sobie z emocjami lub po prostu pobyć tam, gdzie jest trochę ciszej. Nasze filcowe fasolki i dynie zostaną wykorzystane w świetlicy szkolnej, sali terapeutycznej oraz w niektórych salach lekcyjnych.

W pracy wykorzystaliśmy maszyny do szycia z #LaboratoriaPrzyszłości.

Za poświęcenie swojego prywatnego czasu i udział w projekcie dziękuję: Dorocie Borkowskiej, Karolinie Czarnuch, Edycie Filewicz, Joannie Gruszewskiej-Krasce, Karolinie Kołodziej, Annie Lichańskiej, Dominice Lichockiej, Magdalenie Pacyniak, Aldonie Sikorskiej-Barancewicz, Natalii Węgrzyn i wszystkim, którzy nam kibicowali.

Szczególne podziękowania za wsparcie merytoryczne i konkretną pomoc składam p. Annie Jaźwińskiej - emerytowanej nauczycielce naszej szkoły oraz tapicerowi p. Andrzejowi Lichockiemu - dziadkowi dwóch uczniów naszej szkoły.

Zachęcam do obejrzenia filmu na temat tego autorskiego projektu https://youtu.be/A3oz6N8se_M

Ewa Jaźwińska